Betano България Сезам Спорт PalmsBet: българска верига от казина и зализа за залози bwin безплатен залог

Най-запомнящите се финали в Шампионска лига

Мирослав Трифонов

Статията е добавена на 2022-05-25 13:40:48 от Мирослав Трифонов

Шампионска лигаполезнофинал

В края на май е време за финала на футболната година и узнаване на победителите в местните шампионати и купи. Освен това се провежда едно от най-значимите събития – финалният мач в Шампионска лига на УЕФА. Той противопоставя двата най-добри тима на Стария континент, които са заслужили мястото си на тази фаза.

През годините турнирът на богатите, както е известен сред феновете, ни предложи грандиозни финали. В следващите редове ще разгледаме някои от най-запомнящите се двубои, които са определили носителите на отличието. Правим уточнението, че сме събрали сблъсъци от новия формат на състезанието – Шампионска лига на УЕФА, съществуващ от сезон 1993/1994.

Челси срещу Байерн Мюнхен през 2012 г.

Ръководството на УЕФА съобщава в началото на 2011 г., че финалният мач през следващия сезон в Шампионска лига ще се състои на Алианц Арена в Мюнхен. Тогава сред феновете на местния Байерн се заражда мечтата – любимият им клуб да спечели турнира у дома.

Баварци правят всичко възможно, за да достигнат до финала. По пътя си елиминират Базел, Марсилия и Реал Мадрид, като единствено срещу испанския колос се стига до изпълнения на дузпи.

Съперник на Байерн се оказва английският Челси, който по това време се намира на 6-а позиция във Висшата лига. Въпреки че лондончани са сочени за аутсайдери на финала, не се предават.

Немският отбор откри резултата в 83-тата минута чрез Томас Мюлер, но Дрогба изравни пет минути по-късно. Стигна се до продължения, в които не падна нов гол, а на дузпите съставът на Челси се оказа по-точен и се окичи с първи трофей от надпреварата.

Причината, поради която този финал ще бъде запомнен, е, че считаният за аутсайдер победи своя опонент на неговия стадион.

Манчестър Юнайтед срещу Байерн Мюнхен през 1999 г.

И този знаменит финал е с участието на Байерн Мюнхен. За съжаление на баварци обаче, те отново заемат губещата страна.

Пред 90,000 души на Камп Ноу в Барселона двата тима излязоха в спор за Ушатата. Марио Баслер даде аванс на германския състав още в 6-ата минута и вдъхна надежди на феновете, че любимият им клуб ще се окичи със златните медали.

До 90-ата минута не падна друг гол, а празненствата в Мюнхен бяха на път да започнат. Тогава обаче Манчестър Юнайтед обърна резултата за 2 минути. Първо, Теди Шерингам вкара във вратата на Оливер Кан, а в следващата атака, отново при ъглов удар, точен бе Оле Гунар Солскяер за крайното 2:1 в полза на червените дяволи.

Без съмнение този обрат ще остане завинаги в историята на футбола като най-запомнящият се във финален мач.

Ливърпул срещу Милан през 2005 г.

Когато стане дума за финал в Шампионска лига, всички привърженици на футбола се връщат към 2005 г. Тогава се състоя мачът между Милан и Ливърпул, който получи прозвището Чудото в Истанбул.

Росонерите стартираха ударно срещата с гол на Малдини. До края на първата част паднаха още две попадения в тяхна полза, дело на Ернан Креспо. На почивката обаче тимът от Мърсисайд се съвзе и започна по-уверено второто полувреме. В рамките на 6 минути – от 54-а до 60-а – червените вкараха три гола, дело на Джерард, Шмицер и Алонсо.

До края на редовното време и в продълженията нямаше други голове, което доведе до дузпи. При тях по-точни се оказаха мърсисайдци и се поздравиха с пета титла от Шампионска лига.